تنظیم اظهارنامه آنلاین به چه نحوی است ؟

تنظیم اظهارنامه آنلاین به نحوی که حقوقی از شما تضییع نگردد و با سرعت و هزینه مقرون به صرفه آماده بهره برداری گردد یکی از تخصص های کاراوکیل می باشد به نحوی که بدوا با ثبت درخواست از سوی شما موضوع به کارشناس حقوقی ارجاع می‌شود و بعد از تعیین زمان و هزینه و پرداخت وجه، نسخه اولیه به شما ارجاع و در صورت نیاز در بازه مورد اطلاع اصلاح خواهد شد.

مراحل تنظیم اظهارنامه در کارا وکیل

1

تکمیل فرم درخواست

2

تماس کارشناس با شما جهت اعلام زمان و هزینه

3

دریافت اظهارنامه و امکان دریافت پشتیبانی تا یک هفته

فرم درخواست تنظیم اظهارنامه

اظهارنامه چیست و چه کاربردی دارد ؟

 اظهارنامه یک اعلام رسمی جهت بیان قصد فرد در راستای احقاق حق می باشد و گاهی جهت تحویل سند یا مالی مورد استفاده قرار می گیرد اظهارنامه در دفاتر خدمات قضایی به شکل فرم های مخصوصی وجود دارد  و می بایست موارد  ذیل توسط فرد ارسال کننده ملاحظه و تکمیل گردد.

 • مشخصات و اقامتگاه اظهارکننده: در این قسمت اظهارکننده مشخصات خود شامل نام، نام خانوادگی و آدرس خود را قید می‌کند.
 • مشخصات و اقامتگاه مخاطب: در این قسمت نام، نام خانوادگی و آدرس فردی که مخاطب است نوشته می‌شود.
 • موضوع اظهارنامه: عنوان مطلبی است که در متن اظهارنامه و قسمت خلاصه اظهارات شرح داده می‌شود.
 • خلاصه اظهارات: در این قسمت اظهارکننده آنچه را که مورد نظر وی است و می‌خواهد به طرف دیگر ابلاغ کند، بیان می نماید

نکات کلیدی تنظیم اظهارنامه

در تنظیم اظهارنامه علی رغم رعایت قوانین جاری رعایت موارد ذیل نیز الزامی است :

 • 1.
  مطالب اعلامی نباید شامل فحش ،ناسزا و نسبت دادن جرمی به طرف مقابل گردد.
 • 2.
  باید تا حد مقدور مطالب به صورت موجز بوده و موارد اصلی بیان گردد.
 • 3.
  از بیان مطالبی که زمینه اقرار شده و به نفع طرف مقابل تلقی شود، اجتناب نمایید.
 • 4.
  مدت زمان اعلامی به طرف مقابل به نسبت موضوع درخواستی معین گردد.
 • 5.
  در برخی موارد اظهارنامه الزامی بوده و می بایست در موعد مقرر قانونی ارسال گردد و خارج از موعد بی اعتبار می باشد.

در چه مواردی ثبت اظهارنامه الزامی است ؟

به طور کلی ثبت اظهارنامه امری اختیاری است و به مثابه یک دعوتنامه یا نوشته عادی محسوب شده و الزامی جهت پاسخ بدان وجود ندارد علی ایحال  قانون گذار در برخی موارد به جهت اهمیت موضوع ارسال اظهارنامه را الزامی نموده است ازجمله این موارد می توان به شرح ذیل اشاره نمود :

 • 1
  ماده 459 و 460 قانون آیین دادرسی مدنی است، در مواردی که طرفین معامله متعهد به معرفی داور شده باشند، و طرفین نتوانند یا نخواهند در انتخاب داور توافق کنند، هریک از طرفین می توانند با معرفی داور مورد نظر خود به وسیله ارسال اظهارنامه از طرف مقابل درخواست نماید که ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه، نظر خود را در مورد داور اعلام کند .
 • 2
  از موارد الزامی ارسال اظهارنامه می توان به ماده 13 قانون روابط موجر و مستأجر اشاره کرد که به موجب آن، هرگاه مستاجر به علت انقضای مدت اجاره، مورد اجاره را تخلیه کند اما موجر از تحویل گرفتن آن خودداری کند، مستاجر باید به وسیله اظهارنامه از وی تقاضا کند که مال مورد اجاره را تحویل بگیرد.
 • 3
  بر اساس قانون تملک آپارتمان در صورتی که مالک یا استفاده کننده، سهم خود از هزینه های مشترک آپارتمان را نپردازد، این هزینه ها بوسیله اظهارنامه مطالبه می شود. قانون تملک آپارتمان ها مطالبه شارژ ساختمان توسط ساکنین را منوط به ارسال اظهارنامه می داند. ماده ۱۰ مکرر در صورت امتناع مالک یا استفاده کننده از پرداخت سهم خود از هزینه های مشترک از طرف مدیر یا هیئت مدیران وسیله اظهارنامه با ذکر مبلغ بدهی و صورت ریز آن مطالبه میشود.
 • 4
  مطابق ماده 13 قانون بیمه مصوب 1316، در صورتی که بیمه گر، بیمه را فسخ نماید، باید مراتب را به موجب اظهارنامه یا نامه سفارشی به بیمه گذار اطلاع بدهد و اثر فسخ ده روز پس از ابلاغ مراتب به بیمه گذار شروع می شود.
 • 5
  به موجب ماده یک قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر ، اگر مالک ملکی از وقوع معامله مال غیر مطلع شود و تا یک ماه بعد از اطلاع از این امر، اظهاریه ای برای اطلاع به انتقال گیرنده مال غیر نفرستد، معاون جرم محسوب می شود.
 • 6
  مطابق ماده 171 قانون آیین دادرسی مدنی «هر گاه سرایدار، خادم، کارگر و بطور کلی هر امین دیگری چنانچه پس از ده روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه مالک مبنی بر مطالبه مال امانی از آن رفع تصرف نکند، متصرف عدوانی شناخته می شود؛ فلذا طرف مقابل از امتیازات مربوط به دعوای تصرف عدوانی از جمله رسیدگی خارج از مهلت بهره مند می شود. لذا ارسال اظهارنامه در این مورد نیز اجباری است.

نحوه ثبت اظهارنامه برای افراد مجهول المالک چگونه است ؟

یکی از مراحل مهم در ارسال اوراق قضایی، ابلاغ آن به آدرسی است که امکان مشاهده مخاطب را فراهم سازد ولیکن عده‌ای از افراد در ثنا ثبت نام نکرده و آدرسی از آن در دسترس نمی‌باشد در این مرحله اگر مخاطب شما شخص حقوقی است از طریق یافتن شناسه ملی در سایت ilenc.ir می‌توان به ارسال اظهارنامه اقدام نمود.

سوالات متداول

آیا پاسخ دادن به اظهارنامه اجباری است ؟

پاسخ دادن به اظهارنامه الزامی نیست بدین شرح که فرد می تواند به اظهارنامه پاسخ بدهد یا از پاسخ انصراف دهد لیکن در صورت تصمیم به پاسخ ؛می بایست در نحوه اظهارات خود نهایت دقت و هوشیاری را به کار بگیرند چرا که هر نوشته ای می تواند به عنوان اقرار،بر علیه اظهارکننده مورد استفاده قرار گیرد فلذا پیشنهاد می گردد که قبل از هر اقدامی با وکیل متخصص مشورت نمایید.

چگونه متوجه شویم که اظهارنامه به دست مخاطب رسیده است ؟

یکی از دغدغه هایی که در زمان ارسال اظهارنامه وجود دارد اطمینان از دریافت اظهارنامه توسط مخاطب می باشد جهت رفع این نگرانی با استفاده از کد پیگیری ،ورود به سامانه عدلیران و وارد کردن رمز شخصی و کدملی می توانید از دریافت یا عدم دریافت اظهارنامه توسط مخاطب خود مطلع شوید

راه دوم اینکه به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نموده و سوال نمایند